Laser sa využíva v mnohých oblastiach života, má veľa výhod a výsledky jeho práce môžu byť aj v umeleckej sfére, keď vďaka nemu dokážeme rozličné predmety ozdobiť grafickými výtvormi. Takto sa dajú vylepšiť rozličné reklamné predmety, darčeky, ale aj označovanie predmetov alebo automobilov, napríklad QR kódmi. Na predmetoch, upravovaných gravírovaním, sa laserom prehĺbia vyznačené miesta, čím nastane zdrsnenie štruktúry povrchu, napríklad kovu, a tie sa môžu vytvárať v bielej, čiernej farbe alebo v hladkej štruktúre. Okrem kovu sa dajú gravírovať aj iné materiály, ktoré treba označovať či esteticky upravovať a skrášľovať. Najčastejšie však ide o gravírovanie v elektrotechnike či automobilovom priemysle, kde sa laserom vytvárajú hĺbkové popisy a gravírovanie.
Pri práci laseru má jeho lúč veľmi vysokú hustotu, čím umožňuje laserové gravírovanie materiálu taviť sa a následne sa odpariť, čoho výsledkom je želané prehĺbenie. Táto hĺbka môže mať od 10 do 50 μm, teplo je ohraničené veľmi krátkymi pulzmi a tiež časom.
Gravírovanie má veľa možností využitia a existujú tri typy, ktoré sa najčastejšie využívajú:
-hĺbkové – táto metóda je najčastejšie používaná pri tvorení identifikačných čísel automobilov, ktoré treba umiestniť do väčšej hĺbky alebo takisto pri náradí či nástrojoch, a to si vyžaduje viacvrstvový výkon
-čierne – toto vzniká hlavne pri práci s kovom, keď navzájom pôsobí kyslík s nataveným materiálom, ten sa usádza vo farbe, no zdrsnený povrch časť svetla pohlcuje, a tak sa gravírovanie môže zdať ako čierne, ale pri iných materiáloch aj tmavohnedé alebo tmavosivé
-biele – pri ňom sa taví iba jemne, povrch a štruktúra materiálu sa zmení na hladký povrch, ktorý odráža svetlo, a to môže vyznieť ako biela farba, takto upravené texty predmetov nepodliehajú korózii a využívajú sa prevažne na tmavších odtieňoch kovov.
Najbežnejšie môžeme gravírovanie vidieť pri QR kódoch, na ktoré je využíva kombinácia bieleho a čierneho gravírovania, pretože tak môžeme dosiahnuť vyšší kontrast a lepšiu čitateľnosť.